Lelkes, békéscsabai kötődésű fiatalokként úgy gondoltuk, ideje létrehozni egy szervezetet, amely hivatalos jogi keretek között működve segíti a hasznos tartalmat közvetítő, lokális alapokra épülő személyes kapcsolatok kialakítását „csabai és csabai” között. Sokan fiatalon, egyetemistaként elhagyják a várost, többen nem is térnek vissza – de miért ne támogathatnánk egymást a jövőben? Miért is ne segítsen egy már tapasztalt, Budapesten élő egykori jaminai egy éppen csak pályakezdő mezőmegyerinek tanulmányi, munkahelyi előrejutásában? Az Egyesület Békéscsaba Ifjúságáért szeretné intézményesíteni a kialakult-kialakuló közösségi hálót, szorosabb kapcsolatokkal növelni a békéscsabai középiskolások továbbtanulási és elhelyezkedési lehetőségeit.
Az EBI létrehozásával az a célunk, hogy egy működő, élő szervezet, egy részben már meglévő közösségi háló intézményi kereteket kapjon. Úgy gondoljuk, hogy lehetséges és fontos azok megszólítása és aktivizálása, akik néhány év elteltével, a várost elhagyva neves egyetemeken végeznek, vezető pozíciókat töltenek be – ők saját tapasztalatukkal segíthetik a békéscsabai fiatalokat jövőjüket illetően. Rengetegen vannak, akiket szeretnénk minél nagyobb számban bevonni ebbe a szervezetbe. Ennek talán legkézenfekvőbb lehetősége a Békéscsabai Diákönkormányzat jelenlegi és volt tagjai közötti kapcsolat fenntartása, ápolása, élénkítése, valamint további kapcsolati tőke létrehozása. Mindezen túl célunk, hogy a békéscsabai középiskolásoknak segítséget nyújtsunk például a kötelező közösségi szolgálatuk teljesítését illetően. Céljaink elérése érdekében fontosnak tartjuk a békéscsabai középiskolások igényeinek folyamatos felmérését, ezzel kapcsolatban komplex kutatás elvégzését. Összességében tehát egyértelműen feltett szándékunk a békéscsabai fiatalok támogatása életpályájuk megkezdésében. Az EBI alapítóiként hiszünk abban, hogy szervezetünk által kialakul egy sokkal tudatosabb, a humán kapcsolatok erejéből táplálkozó, terveit céltudatosan megvalósító fiatal békéscsabai réteg, amely képes a városon belül és azon túl kínálkozó fejlődési lehetőségek, kitörési pontok felfedezésére és megragadására.
Az Egyesület tevékenységeihez tartozik a különböző békéscsabai civil szervezetekkel való együttműködés, erősítve ezzel az alulról induló kezdeményezések közötti kapcsolatokat. Fontos továbbá a továbbtanuláshoz, életpályakezdéshez kapcsolódó előadások, képzések szervezése a békéscsabai középiskolások számára. Szeretnénk saját tapasztalataink átadása mellett a különböző – akár nemzetközi – lehetőségeket is közvetíteni.
A minél hatékonyabb munka elengedhetetlen része Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzatával való együttműködés, valamint a pályázati programokon történő – és terveink szerint sikeres – részvétel is. A diákság érdekeit szem előtt tartva pedig nyilvánvaló feladatunknak tekintjük a Békéscsabai Diákönkormányzattal való folyamatos kapcsolat fenntartását.
Mi, az egyesület létrehozói, mind békéscsabai gyökerűek és természetesen lokálpatrióták vagyunk. Legtöbbünk a magyar felsőoktatásban tanul vagy tanult, sokan közülünk a gimnáziumi évek alatt a békéscsabai városi DÖK tagjaként vették ki részüket a csabai diákság legfontosabb eseményeinek szervezéséből. Szeretünk cselekedni, ismerjük és szeretjük a közösség erejét, emellett pedig fontos számunkra, hogy ne szakadjunk el szülővárosunktól, és a magunk aktív, fiatalos módján hozzájáruljunk annak fejlődéséhez.